Üye Girişi     Şifremi Unuttum

Mustafa Sandal Hakkında

 • Erzincanlı Yusuf Sandal ve Adanalı Tülin İleri’nin oğlu olan Mustafa Sandal İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğmuştur. İstanbul Arnavutköy’de yaşamaktadır. Dedesi TRT eski sanatçılarından, Ritim - Saz ustası Hüseyin İleri’dir. 13 Ocak 2008' de Boşnak şarkıcı Emina Jahovic ile evlenmiş ve 8 Ağustos 2008 tarihinde Yaman adında erkek çocuk sahibi olmuştur..

  Eğitim Hayatı

  Mustafa Sandal, ilköğrenimini Tarabya'daki 'Özel Dost İlkokulu'nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan 'College Du Leman'a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için ABD'nin New Hampshire eyaletindeki New Hampshire Üniversitesi'nde okumaya başladı. 1996'da Londra'ya yerleşen sanatçı Amerika'da yarım bıraktığı işletme eğitimine American College of London'da devam etti. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

  Meslek Hayatı

  1989-1993: Bestecilik ve söz yazarlığı kimliği

  1989 yılında müzik tutkusu yüzünden Amerika'daki 2,5 yıllık üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye'ye döndü.[kaynak belirtilmeli] Profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu'nda başladı.

  Burada bestecilik ve söz yazarlığı yönünü ortaya çıkardı. Bülent Tezcan ile birlikte oluşturduğu "Vazgeçme" isimli ilk şarkısını 1991 yılında Ajda Pekkan yorumladı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Reyhan Karaca, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, , İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren gibi birçok sanatçıya besteler verdi.

  1994 - 1998: Şarkıcılık ve yapımcılık kimliği 1994 Ağustos'unda ilk albümü "Suç Bende"yi çıkardı. Albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi ile yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser verdi.  İlk albümünün ardından evine bir stüdyo kuran sanatçı, aranjör olarak da çalışmaya başladı.

  1995 yılında Sibel Alaş'ın "Adam" adlı albümünün müzik direktörü ve prodüktörlüğünü yaptı. Aynı yıl Bay E adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak yer aldı ve filmin müziğini seslendirdi.

  1996 Haziran'ında "Gölgede Aynı" adındaki bütünüyle kendi yapımı olan ikinci albümünü hazırladı. Bu albümünden sonra çıktığı Türkiye turnesinde 140'tan fazla stadyum konseri verdi. "Bir Anda" adlı şarkısına aksiyon tarzında klip çekti. Albüm, 3,5 Milyon tirajına ulaştı.

  1997 yılında, Londra'ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden "American College Of London"da devam etti. İzel'in "Emanet" adlı albümünün prödüktörlüğünü üstlendi, Reyhan Karaca'ya söz ve besteler vererek albümüne vokal yaptı.

  1998 Eylül'ünde üçüncü albümü "Detay"ı çıkardı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 120 konser. veren sanatçı, bu albümde de iyi bir satış tirajını yakaladı.

  1999-2006: Avrupa'ya açılma kararı ve sonuçları

  1999 Mayıs ayında Fransa'da "Sony Music"le yaptığı anlaşma ile, yurt dışında yayınlanmak üzere "Araba" adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakeş Fas'ta klip çekti. "Araba" şarkısı Rusça, Arapça ve Yunanca'ya çevrilerek seslendirildi.[2] Ancak yapımcısı Sony Music ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ilk Avrupa defterini kapatmış oldu.

  2000 Haziran'ında "Akışına Bırak" adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde müzik direktörlüğünü İskender Paydaş'la paylaştı.

  2001 Haziran'ında İstanbul Metrosu için "Can Cana" isimli bir şarkı besteledi. İtalyan sanatçı Eros Ramazzotti ile birlikte Ali Sami Yen Stadı'nda 25 Bin kişi önünde düet yaptı.Kasım ayında, yeni stüdyosunu kurdu ve beşinci albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi.

  2002 31 Mayıs' da çıkardığı "Kop" adlı albümü yılın en çok satan ikinci albümü oldu.[6] Kendi yapım şirketi olan Yada Prodüksiyon bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan hayran kulübünü, internet sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

  2003 yılında ekibiyle Paris Olympia'da bir konser verdi.[8] Türkiye'de "Maxi Sandal 2003" isimli bir maksi single çıkardı. Bu kez Universal Music etiketiyle "Aya Benzer 2003 (Moonlight)" isimli bir single ve "Seven" isimli bir albümle Avrupalı müzikseverlerle buluştu.[9] Çalışması Avrupa'da 2.5 ay boyunca en çok satan İlk 10 arasında yer aldı;[kaynak belirtilmeli] Alman "Bild"e kapak olmayı başaran ilk Türk[kaynak belirtilmeli] olurken, "Der Spiegel" dergisi de sanatçıya yer verdi.[10] Beşiktaş Spor Klübü'nün kuruluşunun 100. yılı için "100. Yıl Marşı" ve "Hadi Hisset" adlarında besteler yaptı.
  2004 yılında LR Kozmetik toplam 24 ülkede kendi adına üretilen "7" adlı parfümü piyasaya sundu. [12]Akabinde Türkiye'de 13 Temmuz 2004'de "İste" isimli maksi single'ı piyasaya çıktı. Sanatçı yaz boyu "Volkswagen ile Müzik Aşkına" konserlerinde sevenleriyle buluştu.

  2005'in Ocak ayında "İsyankar" isimli şarkısının single çalışmasını Universal Music etiketiyle yurt dışında çıkardı. "İsyankar" Almanya, Avusturya  ve İsviçre'de de en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı. Ağustos'ta ise "Yamalı Tövbeler" isminde bir maksi single çıkardı.

  2006'da Önceki yıl yurt dışında piyasaya çıkardığı “İsyankar” adlı single çalışması ile Almanya'da 150 bin tirajı geçerek "Gold Record (Altın Plak)" ödülünü kazandı [16]. Universal Music etiketiyle piyasaya sürülen İsyankar'ın İstanbul’da çekilen video-klibinde İstanbul Boğazı'nın görüntüleri gözler önüne serilmiş ve klip MTV TRL Charts listesinde bir numara olmuştu [17]. Mustafa Sandal, İsyankar single'ı ile Almanya resmi satış listelerinde en uzun süre kalan Türk sanatçısı unvanını elinde bulunduruyor.

  2007-2009:Rekorlar , Oyuncu ve Sunucu Kimliği

  2007 13 Haziran'da Devamı Var adlı albümünü çıkardı. Bu albümün çıkış şarkısı şarkısı 'İndir' önce, Mustafa Sandal'ın dedesi olan eski TRT sanatçılarından ritim ustası Hüseyin İleri'nin eşlik ettiği Muhabbet Kart reklamlarında tanıtıldı.

  2008 Mayıs ayında Muhabbet Kart sponsorluğunda Samsun‘da başlayan ve Kasım ayında Muğla'da biten Türkiye turnesi kapsamında tam 500 bin seyirci rakamına ulaşarak kendi alanında bir rekora imza attı.Play Station 2'de bir oyunda Mustafa Sandal'ın "İndir", "Aşka Yürek Gerek" ve "İsyankar" adlı şarkılarına yer verildi. Firma yetkilileri oyun konsolunda bir Türk pop starın yer almasının özellikle düşünüldüğünü söylerken, Sandal'ın tercih edilmesinin nedeni olarak sanatçının Avrupa'da büyük ilgi görmesi gösterildi. Mustafa Sandal, cep telefonu reklamıyla 2008 yılının en iyi reklam filmi ödülünü aldı. Türkiye'deki sanatçılar arasında en fazla 'fan club' üyesine sahip olan Mustafa Sandal, yeni bir rekora imza attı. Kendine ait internet sitesinde 200 bin hayranı bulunan şarkıcı, Avrupa'da Madonna ve Britney Spears'ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

  2009 24 Haziran'da Karizma adlı albümünü çıkardı. Bu albümde aranjör Bojan Dugic ile birlikte çalıştı ve albümün çıkış şarkısı olan Ateş Et ve Unut ve albümün isim parçası Karizma'nın düzenlemelerini Bojan Dugic le birlikte yaptı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Almanya komitesi, Pakistan’daki mülteci çocuklar için başlattığı yardım kampanyasının Avrupa’daki sözcüsü olarak Mustafa Sandal’ı seçti. Pakistanlı çocuklar ve çeşitli Avrupa ülkelerinde toplam 50 bin kişi arasında yapılan ankette ‘Avrupa’nın en sevilen Türk sanatçısı seçilen Sandal, 2009 Ramazan Bayramı'da yayınlanan UNICEF broşüründe dünyaya barış mesajı verdi.

  2010 Mustafa Sandal Star TV'de yayınlanan Kimsin Sen adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı. Karizma albümünün 2. klibini Adı İntikamdı şarkısına çekti. Nostaljik ve yeni jenerasyon sanatçıları bir araya getiren Her Devrin Devleri adlı albümde Mustafa Sandal ile Gökben Nevrin Döner adlı şarkıda düet yaptılar.Karizma albümünün 3. klibi demoya geldi.Klip konser görüşlerinden oluştu.Çok beğenilen şarkı radyo listelerinin başını çekti. 5 Kasım'da vizyona girmesi planlanan New York'ta Beş Minare adlı filmde Mustafa Sandal, Mahsun Kırmızıgülle baş rol oynayacak..Yeni albüm hazırlıklarınada başlayan Mustafa Sandal çalışmalarını Amerika da sürdürecek Craig David .Shakira .Jay Sean ile düet yapacak olan Mustafa Sandal yeni albümü hem yurt dışı hem de yurt içinde çıkaracak 2011 yılının haziran ayına yetiştiştirip çıkarmayı planlayan Mustafa Sandal hayalini kurduğu bir çok projeye de imza atmış olucak..

  Diskografi

  Suç Bende (1994) - 1.700.000
  Gölgede Aynı (1996) - 2.600.00
  Detay (1998) - 1.900.000
  Akışına Bırak (2000) - 1.800.000
  Kop (2002) - 800.000
  Maxi Sandal 2003 (single) (2003) - 700.000
  Seven (2003) 450.000
  İste (single) (2004) - 700.000
  Yamalı Tövbeler (single) (2005) - 175.000
  Devamı Var (2007) - 230.000
  Karizma (2009) - 250.000
  Devirebilene Aşk Olsun (2011)
   

  Filmografi

  Bay E (1995)
  New York'ta Beş Minare (2010)