Üye Girişi     Şifremi Unuttum

İlker İnanoğlu Hakkında

 • İlker İnanoğlu, yönetmen Türker İnanoğlu ve oyuncu Filiz Akın çiftinin oğludur. Sinemadaki ilk önemli rolünü Türker İnanoğlu’nun Yumurcak filminde  oynadı. İlker İnanoğlu konuşmaya ve yürümeye başladığında soluğu stüdyolarda aldı.Namı yumurcaktır.İlker İnanoğlu,Türk Sinemasında Önemli Bir Çığır Açmıştır.Daha Önceki Yıllarda Zeynep Değirmencioğlu ve Parla Şenol gibi kız yıldızların olduğu filmler büyük bir etki toplamıştır. Ancak İnanoğlu nun Yumurcak filmi Türk Sinemasına iyi bir erkek çocuk oyuncu kazandırmıştır.

   Eğitimi
  "Yumurcak" Filmleriyle ünlenen İlker İnanoğlu"dan sonra ülkede başlayan terör eylemleri üzerine babası Türker İnanoğlu, İsviçre"nin Cenevre Şehirndeki Leman Koleji'ne kaydettirdi.

  Ödülleri
  İlker İnanoğlu Antalya Film Festivali'nde En İyi Çocuk ödülünü aldı.

   Hayatı
  1986 yılında,Türkiye ye gelen ve babasıyla çalışmaya başlayan İnanoğlu, Biricik adlı bir kızla tanıştı. Ve aynı yıl onunla evlendi. Ama ilişkileri uzun sürmedi ve 1988 yılında İlker İnanoğlu, Biricik'ten ayrıldı. Ardından İlker İnanoğlu'nun, Amerika'da masterini yapmak için gittiği Los Angeles'da Amerikan eşi Chole'den bir oğlu oldu. Adını Berker koydular. Daha sonra çeşitli dizilerde rol aldı. 2006 yılında Yeşim Salkım ile evlendi. Ancak bu evlilik de uzun sürmedi ve İlker İnanoğlu,Yeşim Salkım'dan boşandı.

   Filmleri
  Arka Sokaklar
  Üç Tatlı Cadı
  Babam Çok Değişti Anne
  Son Yüzleşme
  Kurşun Asker (Aynı zamanda bu filmde yönetmenlik,yapımcılık ve senaryo yazarlığı yapmıştır)
  Anne Babamla Evlensene
  Yeşil Işık
  Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
  Küçük Şahit
  Le Ricain
  Yumurcak Belalı Tatil
  Yumurcak Veda
  Yumurcak Küçük Kovboy
  Yumurcak Küçük Şahit
  Yumurcağın Tatlı Rüyaları
  Yumurcak Köprüaltı Çocuğu
  Yumurcak